En Etkili Sigara Bırakma Yöntemleri

Genel Kültür

En Etkili Sigara Bırakma Yöntemleri

Sigara bağımlısı olmak, pek çok hastalığıda beraberinde getirir. Sigara bağımlısı olanların çoğu kurtulmak için çareler arasa da yıllardır sigara kullananlar için, bu zor bir süreçtir. Bunun için herhangi bir girişimde dahi bulunmaya çoğu kişi cesaret edemez.

Sigarayı kesin bırakmak değil ama bırakmaya büyük ölçüde yardımcı olacak, pek çok seçenek vardır. İlk olarak ne kadar bağımlılık seviyesi olduğunu tespit etmek, daha sonra da sigarayı bırakmak için çok kesin karar vermek gerekir. Bıraktım. Net sitesine göz atarak, sigara bırakma yöntemleri ile ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sigarayı Daha Kolay Bırakmak İçin Yapılması Gerekenler

Sigarayı daha kolay bırakabilmek için, öncelikle bir plan yapmak ve bu konuda da son derece kararlı olmak gerekir. Sigarayı bırakmanızda yardımcı olacak etkenlerin başında spor ve egzersiz yapmak gelir. Ayrıca günlük belirli bir saat diliminde yürüyüş yaparak, ciğerinizi açabilirsiniz.

Sigarayı bırakmak isteyen kişilerin yaptığı şeylerden biri de sakız çiğnemektir. Sigarayı hatırladığınız zaman, sigara içerek bu isteği bastırabilirsiniz. Elleri meşgul etmekte önemlidir. Tespih ya da kalem çevirme sizi meşgul eder. Bol bol su içmek önemlidir. Yine nefes egzersizleri yapıp, sigara içmeyen Kişilerle vakit geçirebilirsiniz. Juul pod da tercih edilen bir yöntemdir. Şu buharı üfürmeyi sağlar. Ağız alışkanlığı için iyidir.

IQOS gibi elektronik sigara çeşitlerinde kullanılan bir yöntemdir. İçerisinde çeşitli aromalar bulunur. Belirli bir nefes sayısından sonra, kartuş biter. Yenisini almanız gerekir. Sigara bırakma sürecinde size yardımcı olacak bir yöntemdir. Tercih edebilirsiniz.

Sigaranın İnsan Sağlığı İçin Zararları

Sigara içmek çok tehlikeli ve bağlılık yaratan bir durumdur. Beyin kendini sigara içmeye şartlar ve zamanını bile öğrenir. İçerisinde birçok toksik madde vardır. Nikotin en tehlikelisidir. Çoğu bağımlılığın sebebi de nikotindir. Kronikleşmiş hastalıklar ve solunum hastalıklarının çoğu sigara ile alakalıdır. Özelikle yaş ilerledikçe tehlikeli hastalıklara da neden olabilir. Bu yüzden sigaradan mümkün olduğunca uzak durulması tavsiye edilir. Sağlığını düşünen ve değer veren kişiler, hemen bırakmak için kendine bir yol çözmeli ve bu konuda kararlı olmalıdır.

Bir yanıt yazın