Miyom Tedavisi

Sağlık

Kadın hastalıklarında miyom sıklıkla görülmektedir. Miyom, kadınlarda rahim içinde kist oluşmasından dolayı meydana gelmektedir.

 Miyom Nedir?

 Özellikle üreme çağına ulaşmış kadınlarda meydana gelen bir rahatsızlıktır. Ancak ilerleyen yaşlarda da meydana gelebilmektedir. Miyomlar kısaca rahim içinde tabakalaşmış kistlerdir. Kanser riski taşımayan yapılardır. Çoğunlukla hastalar bu durumdan haberdar olmamaktadır. Doktor kontrolü sırasında miyom olduğunu öğrenen bir çok hasta vardır.

 Miyom Belirtileri Nelerdir?

 Miyom genelde belirti vermeyen bir rahatsızlık olmasına rağmen rahim iç duvarına yerleştiği durumlarda belirti vermektedir. Bu belirtilerden en çok karşılaşılanı regl dönemlerinde kanamada artış olmasıdır. Kanama artışı ile beraber parça atılması da bu belirtiler arasında yer almaktadır. Kasıklarda ağrıya sebep olan miyomlar yerleştiği yere göre farklı belirtiler de göstermektedir. Miyomlar farklı yerlere yerleşebildikleri için kişiden kişiye farklı belirtilerle ortaya çıkmaktadır.

 Miyomlar rahmin ön duvarına yerleştiği durumlarda kişinin sıklıkla tuvalete çıkmasına sebep olmaktadır. Eğer miyomlar rahmin arka duvarında oluşmuş ise hasta kişide kabızlığa neden olmaktadır. Bazı durumlarda ise miyomlar karnı örten zarların üzerinde oluşmaktadır. Bu durumda ise böbrek büyümesine sebebiyet vermektedir.

 Miyom Tedavisi Var mıdır?

 Miyom tedavisi, miyomun büyüklüğü ve yerleştiği göre değişiklik göstermektedir. Aşırı kanamaya neden olan miyomlar, myom tedavisi ameliyatı ile tedavi edilmektedir.

 Genç yaşlarda ortaya çıkan miyomlar, myom tedavisi ameliyatı ile rahatlıkla tedavi edilebilmektedir.

 Bazı durumlarda ise myom tedavisi ameliyatı olmadan da ilaç ile tedavi yapılmaktadır. Cerrahi işlemler ile alınan miyomlar çok düşük bir ihtimal olsa bile tekrar edilebilmektedir. Tekrar etmesi durumunda hasta olan kişiler yeni bir tedavi için doktor kontrolüne gitmelidir. Doktor kontrolünde hekim yeni bir tedavi uygulayacaktır. Yeni bir tedavi ihtimaline karşı hastaların sık sık miyomlar için kontrole gitmesi gerekmektedir. Miyom, tedavisi aksatılmaması gereken bir rahatsızlıktır. Bazı durumlarda daha ciddi sonuçlara rastlanabilmektedir. Ciddi sonuçların doğmasına engel olabilmek için sık sık kontrole gidilmesi gerekir. Düzenli olarak doktora giderek muayene olmak miyom ihtimaline karşı hastaları koruyacaktır. Eğer yukarıda sayılan belirtilere sahip iseniz kısa zamanda doktora görünmeniz gerekmektedir. Erken teşhis edilmesi tedaviye kolaylık sağlamaktadır.

Bir yanıt yazın