Norveç Bi̇ki̇ni̇ Alti Yeri̇ne Şort Cezasi

Spor

Avrupa Hentbol Federasyonu (EHF) Norveç Milli Takımı’na “uygunsuz giysi” tercihi nedeniyle 1500 avro tutarında ceza verilmesi tepkilere sebep oldu.

Plaj hentbolunun kuralları doğrultusunda sporcuların maç sırasında bikini megapari giriş altı giyerek mücadele etmesi gerektiği söyleniyor.

Federasyondan yapılan açıklamada, “Plaj Hentbolu EURO 2021’de görev alan disiplin komisyonu bu uygunsuz giysi durumu ile ilgilendi. Pazar günü İspanya’ya karşı oynanan bronz madalya maçında Norveç takımı şortlarla mücadele etti. Bu durum Uluslararası Hentbol Federasyonu Plaj Hentbolu Oyun Kuralları’nda tanımlanan Sporcu Giyim Yönetmeliği’ne uymuyor.”

Norveç Hentbol Federasyonu ise cezayı kesinlikle üstlenmeyeceklerini açıklarken yaptıkları Instagram paylaşımında oyuncuların aksine şort giyme kararını desteklediğini ifade etti. “Avrupa Şampiyonası’nda mücadele eden kızlarla gurur duyuyoruz. Onlar sesini yükseltti ve bize artık yeter diyebildiler. Biz Norveç Hentbol Federasyonu’yuz ve sizin arkanızda duruyor ve sizi destekliyoruz. Bu durum için olan uluslararası yönetmeliklerin değişmesi için savaşmaya devam edeceğiz ki oyuncular rahat olduğu kıyafetlerle oynayabilsinler.”

BBC’de konuyla ilgili yer alan habere göre Norveç cephesi turnuva öncesi şort giymek için Avrupa Hentbol Federasyonu ile temasa geçse dahi yine de alacakları aksiyonun cezaya yol açabileceği cevabını aldı.

Bununla beraber, AFP’ye ifadeler veren Norveç Hentbol Federasyonu Başkanı Kare Geir Lio, “Standart bir çerçeve içerisinde serbest bir karar olmalı. En önemli şey sporcuların rahat olduğu ekipmanlara sahip olmak.” dedi.

Bir yanıt yazın