Rackets Nedir

Spor

Her sporun bir alt branşı veya birkaç sporun birleşimi ile oluşmuş ve türetilmiş sporlar vardır. Bu sporlar kuralları, oynanışı veya oynandığı mekân farklı olabilir ama benzerlikleri de vardır. Rackets de bu sporlardan biridir. Rackets, tenis ile bağlantılı fakat squash a çok benzeyen bir raketli spordur. Raketinizi bir tenis çantası ile rahatlıkla taşıyabilirsiniz. Bu spor sadece Kuzey Amerika ve Birleşik Krallıkta oynanmaktadır. Kapalı bir kortta oynanan bu oyun hem hız hem de dikkat gerektirecek bir oyundur. Çünkü oynanılan top sert ve çok hızlı gidip geldiği için yüzümüze isabet etmesi durumunda istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilir. Oyun temelde squash ile aynı fakat topun sertliği ve oynanılan kortun duvarların sertliği farklılık göstermektedir.

Rackets oyunu squash, tenis ile hemen hemen aynı oynanır iki veya 3 kişi ile oynanabilen bu spor isteğe bağlı bir şekilde tek kişi ve çok kişili şekilde idman da yapılabilir. Oyunun herkes tarafından sevilmesi hem hızlı hem de eğlenceli bir oyun olmasının yanı sıra stres atmayı da sağlayan bir spor olması içimizdeki sıkıntı ve bıkkınlığı giderir. Oyun yediden yetmişe herkes oynayabilir ve öğrenebilir. Bu sporu küçük yaşta başlamak büyük bir de avantajdır. Zaten squash sporunun atası olarak adlandırılır.

Rackets Kuralları

Rackets sporu, squash ile oynanama ve tenis ile de oynanma benzerliği ne kadar benziyorsa kuralları da aynı şekilde benzemektedir. Rackets kuralları temel olarak şunlardır; önce ilk kural servisi atacak oyuncunun belirlenmesi olacaktır. Bu servis kullanılacak kişi belirlenen servis atma bölgesinden atılmalıdır, dışarısından atılan servisler geçersiz sayılır. Aynı zamanda topu duvarda oyun kuralları gereği belirlenmiş alana atmak gerekmektedir. Aksi takdirde tekrardan hata olur. Rakip oyuncusu da gelen topu birden fazla sektirmeden tekrardan duvara servis olarak göndermelidir.

Topu tavana veya yan duvarlara değebilir değerse oyuna devam ederek oynanmalıdır aksi takdirde hata yapılmış olur. Topa oyuncu iki kez vuramaz veya raketi ile topu taşıyamaz. Rakibin yoluna girilmemeye özen gösterilmelidir aynı zamanda rakip e hiçbir temasta bulunmadan oynanmalıdır. Dokunulursa faul sayılır

Bir yanıt yazın